Projekt kultura

Działalność na rzecz kultury:

Warszawa przyciąga w swoje progi wielkich krytyków, koneserów sztuki i architektury oraz doświadczonych twórców, jednakże niewiele oferuje młodym, początkującym artystom.

Dzielnica Śródmieście skupia najważniejsze dla naszej działalności aspekty – jest bogata w sztukę, ale brakuje jej przestrzeni na warsztat pracy i miejsca wspierającego młodych artystów oraz miejsca promującego sztukę wśród lokalnej społeczności niezwiązanej zawodowo ze sztuką. Dzielnicę zamieszkują przeważnie studenci i dorośli w wieku produkcyjnym, szukający miejsc, w których mogą realizować swoje pasje, rozwijać talenty, zdobywać wiedzę i odnaleźć inspirację do działania. Naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym nowi i doświadczeni artyści znajdą przestrzeń dla siebie, a co za tym idzie będą korzystali z możliwości, które stworzymy w ich najbliższym otoczeniu. Studenci i początkujący artyści, którzy nie dysponują odpowiednim warsztatem do rozwijania swojej twórczości będą mogli skorzystać z nieodpłatnych pracowni, które przygotujemy specjalnie w tym celu. Klimat miejsca, które zamierzamy stworzyć, połączony z profesjonalizmem i wszechobecną sztuką sprawi, że do naszych pracowni zagoszczą także cenieni artyści, którzy podniosą prestiż miejsca i zainspirują kolejnych do działania.

Razem z naszymi partnerami stworzyliśmy projekt w swoim założeniu wyzwala swobody działań artystycznych — również krytycznych i eksperymentalnych, skierowanych do odbiorców o różnym światopoglądzie, ale zawsze przy pełnym szacunku i tolerancji dla wzajemnych odrębności. Wierzymy, że sztuka to idea, która przesuwa granice – jej wartości nie da się zmierzyć w cenie za sztukę, ale w ilości ludzi, których porusza. Rolą sztuki jest też to, żeby zadawać pytania i pokazywać, że świat i jego problemy zwykle nie są czarno-białe, a każdy nowy kontekst może prowadzić do wykształcenia autonomicznych i uniwersalnych wartości.
W ramach działalności naszej Fundacji wspieramy publiczny program PolishArtNow otwartej pracowni artystycznej, która będzie jednocześnie miejscem spotkań zarówno dla młodych jak i doświadczonych artystów. Planujemy stworzyć nowy model pracowni: otwartych, interdyscyplinarnych, nowoczesnych, różnorodnych, opartych o współpracę z lokalnym środowiskiem. Nasza inicjatywa umożliwi młodym artystom rozwijanie swoich pasji i talentów w innowacyjnej przestrzeni zaprojektowanej przez artystów dla artystów.